μετατρέπομαι VERB

Count: 24

ShortDef

No short def.

Dictionaries

cunliffe_lex (μετατρέπομαι)

Active

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Middle (m) ???

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  
Participles — Neuter
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Active

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Active

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Middle

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Middle (m) ???

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Form List

form parse count
μετατρέπεσθαι PRES MID INF 1
μετατρέπεσθε PRES MID 2PL IND 1
μετάτρεπε PRES ACT 2SG IMP 1
μετατρέπων PRES ACT NOM.SG MASC PTCP 1
μετατρεπόμενος PRES MID NOM.SG MASC PTCP 3
μετατρεπομένων PRES MID GEN.PL MASC PTCP 1
μετατρεπόμενον PRES MID NOM.SG NEUT PTCP 2
μετατρεπόμενον PRES MID ACC.SG NEUT PTCP 1
μετετρέπετο IMPRF MID 3SG IND 1
μετατρέψειν FUT ACT INF 1
μετατρεψέμεν FUT ACT INF 1
μετατρέψαι AOR ACT INF 1
μετέτρεψέ AOR ACT 3SG IND 1
μετέτρεψε AOR ACT 3SG IND 1
μετετράπετ’ AOR MID 3SG IND 1
μετατρέψειε AOR ACT 3SG OPT 1
μετατραπόμενος AOR MID NOM.SG MASC PTCP 4
μετατέτραπται PRF MID 3SG IND 1