μεθορμίζω VERB

Count: 38

ShortDef

to remove from one anchorage to another

Dictionaries

Cambridge Greek Lexicon (μεθορμίζω)
LSJ (μεθορμίζω)
Lexicon Thucydideum (μεθορμίζω)
Middle Liddell (μεθορμίζω)

Active

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Middle

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  
Participles — Feminine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Active

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Active

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Middle

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Future Passive

    PRIMARY INDICATIVE SECONDARY INDICATIVE SUBJUNCTIVE OPTATIVE IMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Aorist Passive

Participles — Masculine
 SGDUPLTOTAL
NOM
ACC
GEN
DAT
VOC
TOTAL [] [] []  

Form List

form parse count
μεθορμίζειν PRES ACT INF 1
μετορμίζεσθαι PRES MID INF 1
μεθορμίζει PRES ACT 3SG IND 1
μεθορμίζεται PRES MID 3SG IND 3
μεθορμιζόντων PRES ACT GEN.PL MASC PTCP 1
Μεθορμιζ PRES MID NOM.SG MASC PTCP 1
μεθορμιζομένων PRES MID GEN.PL MASC PTCP 1
μεθορμιζομένοις PRES MID DAT.PL MASC PTCP 1
μεθορμιζομένης PRES MID GEN.SG FEM PTCP 1
μεθωρμίζετο IMPRF MID 3SG IND 1
μεθωρμίζοντο IMPRF MID 3PL IND 1
μετορμίζοντο IMPRF MID 3PL IND 1
μεθορμιεῖ FUT ACT 3SG IND 2
μεθορμιεῖτε FUT ACT 2PL IND 1
μεθορμίσαι AOR ACT INF 2
μεθορμίσασθαι AOR MID INF 9
μεθώρμισα AOR ACT 1SG IND 1
μεθώρμισαν AOR ACT 3PL IND 1
μεθορμίσατο AOR MID 3SG IND 1
μεθωρμίσατο AOR MID 3SG IND 1
μεθωρμίσαντο AOR MID 3PL IND 1
μεθορμισάμενος AOR MID NOM.SG MASC PTCP 1
μεθορμισάμενοι AOR MID NOM.PL MASC PTCP 1
μεθορμισαμένους AOR MID ACC.PL MASC PTCP 1
μεθορμισθεὶς AOR PASS NOM.SG MASC PTCP 1
μεθορμισθήσῃ FUT PASS 2SG IND 1