μάχομαι VERB
Count: 5,447
ShortDef
to fight
Dictionaries
Cambridge Greek Lexicon (μάχομαι)
LSJ (μάχομαι)
Anabasis Mather (μάχομαι)
Cunliffe (Lex Entries) (μάχομαι)
Lexicon Thucydideum (μάχομαι)
Middle Liddell (μάχομαι)
Other Lemmas (only diacritic or part-of-speech differences)
μάχομαι
(NOUN)
77
μάχομαι
(ADV)
10
μάχομαι
(PRONOUN)
1
μάχομαι
(ADJ)
10
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μάχε
1
>μαχεῖν
1
|
|||||
| 1SG |
μαχῶ
3
doxam
1
|
|||||
| 2SG |
μαχεῖς
1
|
μάχεϲθαι
1
|
μάχου
2
μαχέ
2
μάχε
2
μαχε
1
μάχησα
1
μάχεϲθε
1
|
|||
| 3SG |
μαχεῖ
3
μάχει
1
|
μάχε
1
ἐμαχέ
1
|
||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL |
μαχόμεν
1
|
|||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
μάχουν
3
|
μαχοῖεν
2
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μάχεσθον
1
|
|||
| ACC |
ἐμάχοντʼ
1
ἐμάχοντα
1
|
|||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle (m) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG |
μαχοῦμαι
1
|
|||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μάχεσθαι
1,136
μάχεϲθαι
26
μάχεσθαί
15
μαχεῖσθαι
13
μάχεσθαι
11
μάχεσθʼ
2
Μάχεσθαι
1
μάχε
1
μάχεϲθαί
1
|
|||||
| 1SG |
μάχομαι
16
μαχοῦμαι
3
μαχοῦμαί
2
μαχέομαι
1
|
μαχόμην
9
ἐμαχόμην
6
|
μάχωμαι
6
|
μαχοίμην
13
|
||
| 2SG |
μάχῃε
1
μαχεῖ
1
μάχηαι
1
μάχεαι
1
μάχει
1
|
ἐμάχου
3
|
μάχοιο
1
|
μάχου
14
|
||
| 3SG |
μάχεται
504
Μάχεται
10
μάχεταί
9
μαχεῖται
8
μάχετʼ
2
μάχοναι
1
μά|χεται
1
μάχηται
1
μάχουται
1
|
ἐμάχετο
113
κἀμάχετο
1
Ἐμάχετο
1
μάχετʼ
1
|
μάχηται
34
|
μάχοιτο
41
μάχοιτό
2
μάχοιτ
1
|
μαχέσθω
13
Μαχέσθω
1
|
|
| 1DU | ||||||
| 2DU |
μάχεσθον
2
|
|||||
| 3DU |
μαχέσθην
1
|
|||||
| 1PL |
μαχόμεθα
18
μαχούμεθα
13
μαχόμεθ᾿
1
μαχώμεθα
1
μαχόμεθʼ
1
|
ἐμαχόμεθ
1
μαχόμεθα
1
|
μαχώμεθα
20
μαχώμεθʼ
2
|
|||
| 2PL |
μάχεσθε
20
ἐμάχεσθε
1
|
ἐμάχεσθε
3
|
μάχεσθε
9
μάχεσθʼ
3
|
|||
| 3PL |
μάχονται
259
Μάχονται
4
μάχονταί
1
|
ἐμάχοντο
288
μάχοντο
22
Ἐμάχοντο
2
ἐμάχοντό
1
μαχέοντο
1
ἐμάχοντʼ
1
|
μάχωνται
31
|
μάχοιντο
21
μάχοιντʼ
3
μαχοίατο
2
μαχοῖντο
1
ἐμάχοντο
1
|
μαχέσθων
1
μαχέϲθων
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχόμενος
297
μαχούμενος
23
|
μαχομένω
1
|
μαχόμενοι
310
μαχούμενοι
19
|
|
| ACC |
μαχόμενον
171
μαχούμενον
13
|
μαχομένους
195
μαχουμένους
20
μαχο
2
|
||
| GEN |
μαχομένου
43
|
μαχομένων
264
μαχο
1
|
||
| DAT |
μαχομένῳ
21
|
μαχομένοις
93
μαχο
1
|
||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχομένη
34
|
μαχόμεναι
18
|
||
| ACC |
μαχομένην
32
|
μαχομένας
36
|
||
| GEN |
μαχο
1
|
|||
| DAT |
μαχομένῃ
2
|
|||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχόμενον
28
|
μαχόμενα
32
μαχόμενά
1
|
||
| ACC |
μαχόμενον
37
|
μαχόμενα
99
μαχόμενά
1
μαχύμενα
1
|
||
| GEN |
μαχομένων
28
|
|||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μαχήσειν
1
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μαχεῖσθαι
16
|
|||||
| 1SG |
μαχήσομαι
16
μαχοῦμαι
4
|
|||||
| 2SG |
μαχήσεαι
5
μαχεῖ
3
|
|||||
| 3SG |
μαχεῖται
22
μαχήσεται
10
μαχεῖταί
1
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL |
μαχόμε
1
|
|||||
| 2PL |
μαχεῖσθε
7
|
|||||
| 3PL |
μάξονται
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχησόμενος
11
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μάχεϲθαι
7
μαχεῖν
6
μάξαι
2
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
μαχεύσῃς
1
|
|||||
| 3SG |
μαχέ
2
μάχησεν
1
|
μάξῃ
1
|
||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL |
μαχἐ
1
|
μαντο
1
|
||||
| 3PL |
μαχέϲθην
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχέσ
1
|
μάξαντες
3
μάχεϲθαι
3
|
||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχέσα
1
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle (e) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
μάχηται
2
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μαχέσασθαι
67
μάχεϲθαι
3
|
|||||
| 1SG |
ἐμαχεσάμην
10
|
μαχοίμην
1
|
||||
| 2SG |
μάξῃ
1
|
μάχοιο
1
μαχέσαιο
1
|
||||
| 3SG |
ἐμαχέσατο
29
μάξατο
1
ἐμαχέσατ
1
|
μάχηται
3
|
||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU |
μαχέσθην
2
|
|||||
| 1PL | ||||||
| 2PL |
μάχεσθε
1
|
|||||
| 3PL |
ἐμαχέσαντο
79
μαντο
1
|
μάχοιντο
1
μαχό
1
μαχοίατο
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μαχεσάμενος
20
|
μαχεσάμενοι
23
|
||
| ACC | ||||
| GEN |
μαχεσαμένων
10
|
|||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
λέμαχε
1
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
μαχέσ
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
μεμαχὼϲ
2
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μάχεϲθαι
19
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC |
μαχο
1
|
|||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Future Passive
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Aorist Passive
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
μάχεϲθαί
1
|
|||||
| 1SG |
μαχέϲθην
1
|
|||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
μαχθείη
1
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Form List
| form | parse | count |
|---|---|---|
| μάχε | PRES ACT INF | 1 |
| >μαχεῖν | PRES ACT INF | 1 |
| μάχεσθαι | PRES MID INF | 1,136 |
| μάχεϲθαι | PRES MID INF | 26 |
| μάχεσθαί | PRES MID INF | 15 |
| μαχεῖσθαι | PRES MID INF | 13 |
| μαχεῖσθαί | PRES MID INF | 2 |
| μάχεσθʼ | PRES MID INF | 2 |
| Μάχεσθαι | PRES MID INF | 1 |
| μαχήϲεϲθαι | PRES MID INF | 1 |
| μαχἐϲαϲθαι | PRES MID INF | 1 |
| μαχέϲαϲθαι | PRES MID INF | 1 |
| μάχεϲθαί | PRES MID INF | 1 |
| μάχεσθαι | PRES MID INF | 11 |
| μάχε | PRES MID INF | 1 |
| μαχῶ | PRES ACT 1SG IND | 3 |
| doxam | PRES ACT 1SG IND | 1 |
| μαχεῖς | PRES ACT 2SG IND | 1 |
| μαχεῖ | PRES ACT 3SG IND | 3 |
| μάχει | PRES ACT 3SG IND | 1 |
| μαχόμεν | PRES ACT 1PL IND | 1 |
| μάχομαι | PRES MID 1SG IND | 16 |
| μαχέσσομαι | PRES MID 1SG IND | 7 |
| μαχήϲομαι | PRES MID 1SG IND | 4 |
| μαχοῦμαι | PRES MID 1SG IND | 3 |
| μαχοῦμαί | PRES MID 1SG IND | 2 |
| μαχέϲϲομαι | PRES MID 1SG IND | 2 |
| μαχέϲομαι | PRES MID 1SG IND | 2 |
| πομάχομαι | PRES MID 1SG IND | 1 |
| μαχέομαι | PRES MID 1SG IND | 1 |
| μαχοῦμαι | PRES MID 1SG IND | 1 |
| μάχῃε | PRES MID 2SG IND | 1 |
| μαχεῖ | PRES MID 2SG IND | 1 |
| μάχηαι | PRES MID 2SG IND | 1 |
| μάχεαι | PRES MID 2SG IND | 1 |
| μάχει | PRES MID 2SG IND | 1 |
| μάχεται | PRES MID 3SG IND | 504 |
| Μάχεται | PRES MID 3SG IND | 10 |
| μάχεταί | PRES MID 3SG IND | 9 |
| μαχεῖται | PRES MID 3SG IND | 8 |
| μάχετʼ | PRES MID 3SG IND | 2 |
| μαχέσσεται | PRES MID 3SG IND | 2 |
| μάχοναι | PRES MID 3SG IND | 1 |
| ⎡μάχεται⎤ | PRES MID 3SG IND | 1 |
| μά|χεται | PRES MID 3SG IND | 1 |
| μάχηται | PRES MID 3SG IND | 1 |
| μάχουται | PRES MID 3SG IND | 1 |
| μαχόμεθα | PRES MID 1PL IND | 18 |
| μαχούμεθα | PRES MID 1PL IND | 13 |
| ἐμαχόμεθα | PRES MID 1PL IND | 6 |
| μαχόμεσθα | PRES MID 1PL IND | 4 |
| μαχόμεθον | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μαχόμεθ᾿ | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μαχώμεθα | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μαχηϲόμεθα | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μαχούμεθά | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μαχόμεθʼ | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μαχόμεσθʼ | PRES MID 1PL IND | 1 |
| μάχεσθε | PRES MID 2PL IND | 20 |
| ἐμάχεσθε | PRES MID 2PL IND | 1 |
| μάχονται | PRES MID 3PL IND | 259 |
| μαχέονται | PRES MID 3PL IND | 5 |
| Μάχονται | PRES MID 3PL IND | 4 |
| μάχονταί | PRES MID 3PL IND | 1 |
| μάχου | PRES ACT 2SG IMP | 2 |
| μαχέ | PRES ACT 2SG IMP | 2 |
| μάχε | PRES ACT 2SG IMP | 2 |
| μαχε | PRES ACT 2SG IMP | 1 |
| μάχησα | PRES ACT 2SG IMP | 1 |
| μάχεϲθε | PRES ACT 2SG IMP | 1 |
| μάχου | PRES MID 2SG IMP | 14 |
| μαχέσθω | PRES MID 3SG IMP | 13 |
| Μαχέσθω | PRES MID 3SG IMP | 1 |
| μάχεσθον | PRES MID 2DU IMP | 2 |
| μάχεσθε | PRES MID 2PL IMP | 9 |
| μάχεσθʼ | PRES MID 2PL IMP | 3 |
| μαχέσθωσαν | PRES MID 3PL IMP | 2 |
| μαχέσθων | PRES MID 3PL IMP | 1 |
| μαχέϲθων | PRES MID 3PL IMP | 1 |
| μάχωμαι | PRES MID 1SG SBJV | 6 |
| μάχηται | PRES MID 3SG SBJV | 34 |
| μαχώμεθα | PRES MID 1PL SBJV | 20 |
| μαχούμεθα | PRES MID 1PL SBJV | 2 |
| μαχώμεθʼ | PRES MID 1PL SBJV | 2 |
| μάχωνται | PRES MID 3PL SBJV | 31 |
| μαχοῖεν | PRES ACT 3PL OPT | 2 |
| μαχοίμην | PRES MID 1SG OPT | 13 |
| μάχοιο | PRES MID 2SG OPT | 1 |
| μάχοιτο | PRES MID 3SG OPT | 41 |
| μάχοιτό | PRES MID 3SG OPT | 2 |
| μάχοιτ | PRES MID 3SG OPT | 1 |
| μαχοίμεθα | PRES MID 1PL OPT | 3 |
| μάχοιντο | PRES MID 3PL OPT | 21 |
| μαχέοιντο | PRES MID 3PL OPT | 4 |
| μάχοιντʼ | PRES MID 3PL OPT | 3 |
| μαχοίατο | PRES MID 3PL OPT | 2 |
| μαχοῖντο | PRES MID 3PL OPT | 1 |
| μαχοίμεθα | PRES MID 3PL OPT | 1 |
| ἐμάχοντο | PRES MID 3PL OPT | 1 |
| ἐμάχοντʼ | PRES ACT ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| ἐμάχοντα | PRES ACT ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| ἐμάχοντος | PRES ACT GEN.SG MASC PTCP | 1 |
| μάχεσθον | PRES ACT NOM.DU MASC PTCP | 1 |
| μαχόμενος | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 297 |
| μαχούμενος | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 23 |
| μαχόμενοϲ | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 6 |
| μαχόμενός | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 2 |
| μαχόμενος᾿ | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχούμενός | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχειόμενος | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεούμενοϲ | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχηϲόμενοϲ | PRES MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχόμενον | PRES MID ACC.SG MASC PTCP | 171 |
| μαχούμενον | PRES MID ACC.SG MASC PTCP | 13 |
| μαχόμενόν | PRES MID ACC.SG MASC PTCP | 8 |
| μαχεούμενον | PRES MID ACC.SG MASC PTCP | 2 |
| μαχεσσάμενον | PRES MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχομένου | PRES MID GEN.SG MASC PTCP | 43 |
| μαχομένῳ | PRES MID DAT.SG MASC PTCP | 21 |
| μαχουμένῳ | PRES MID DAT.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχομένω | PRES MID NOM.DU MASC PTCP | 1 |
| μαχόμενοι | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 310 |
| μαχούμενοι | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 19 |
| μαχόμενοί | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 5 |
| μαχεούμενοι | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχειόμενοι | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχεϲόμενοι | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχύμενοι | PRES MID NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχομένους | PRES MID ACC.PL MASC PTCP | 195 |
| μαχουμένους | PRES MID ACC.PL MASC PTCP | 20 |
| μαχομένουϲ | PRES MID ACC.PL MASC PTCP | 3 |
| μαχο | PRES MID ACC.PL MASC PTCP | 2 |
| μαχομένων | PRES MID GEN.PL MASC PTCP | 264 |
| Μαχομένων | PRES MID GEN.PL MASC PTCP | 2 |
| μαχουμένων | PRES MID GEN.PL MASC PTCP | 2 |
| μαχεϲαμένων | PRES MID GEN.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχο | PRES MID GEN.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχομένοις | PRES MID DAT.PL MASC PTCP | 93 |
| μαχομένοιϲ | PRES MID DAT.PL MASC PTCP | 2 |
| μαχο | PRES MID DAT.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχουμένοις | PRES MID DAT.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχυμένοις | PRES MID DAT.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχομένη | PRES MID NOM.SG FEM PTCP | 34 |
| μαχουμένη | PRES MID NOM.SG FEM PTCP | 1 |
| μαχομένην | PRES MID ACC.SG FEM PTCP | 32 |
| μαχομένης | PRES MID GEN.SG FEM PTCP | 7 |
| μαχομένας | PRES MID GEN.SG FEM PTCP | 2 |
| ματτομένηϲ | PRES MID GEN.SG FEM PTCP | 1 |
| μαχομένῃ | PRES MID DAT.SG FEM PTCP | 2 |
| μαχουμένα | PRES MID NOM.DU FEM PTCP | 1 |
| μαχόμεναι | PRES MID NOM.PL FEM PTCP | 18 |
| μαχούμεναι | PRES MID NOM.PL FEM PTCP | 1 |
| μαχομένας | PRES MID ACC.PL FEM PTCP | 36 |
| μαχουμένας | PRES MID ACC.PL FEM PTCP | 1 |
| μαχομένων | PRES MID GEN.PL FEM PTCP | 7 |
| μαχο | PRES MID GEN.PL FEM PTCP | 1 |
| μαχομέναις | PRES MID DAT.PL FEM PTCP | 9 |
| μαχομέναιϲ | PRES MID DAT.PL FEM PTCP | 1 |
| μαχόμενον | PRES MID NOM.SG NEUT PTCP | 28 |
| μαχόμενόν | PRES MID NOM.SG NEUT PTCP | 5 |
| μαχόμενον | PRES MID ACC.SG NEUT PTCP | 37 |
| μαχόμενὸν | PRES MID ACC.SG NEUT PTCP | 1 |
| μαχόμενόν | PRES MID ACC.SG NEUT PTCP | 1 |
| μαχομένου | PRES MID GEN.SG NEUT PTCP | 4 |
| μαχόμενα | PRES MID NOM.PL NEUT PTCP | 32 |
| μαχόμενά | PRES MID NOM.PL NEUT PTCP | 1 |
| μαχόμενα | PRES MID ACC.PL NEUT PTCP | 99 |
| μαχόμενά | PRES MID ACC.PL NEUT PTCP | 1 |
| μαχεσάμενα | PRES MID ACC.PL NEUT PTCP | 1 |
| μαχύμενα | PRES MID ACC.PL NEUT PTCP | 1 |
| μαχομένων | PRES MID GEN.PL NEUT PTCP | 28 |
| μαχομένοις | PRES MID DAT.PL NEUT PTCP | 4 |
| μαχομένους | PRES MID ACC.PL MASC PTCP | 2 |
| μάχεϲθαι | IMPRF ACT 2SG IND | 1 |
| μάχε | IMPRF ACT 3SG IND | 1 |
| ἐμαχέ | IMPRF ACT 3SG IND | 1 |
| μάχουν | IMPRF ACT 3PL IND | 3 |
| μαχόμην | IMPRF MID 1SG IND | 9 |
| ἐμαχόμην | IMPRF MID 1SG IND | 6 |
| ἐμάχου | IMPRF MID 2SG IND | 3 |
| ἐμάχετο | IMPRF MID 3SG IND | 113 |
| μαχέσκετο | IMPRF MID 3SG IND | 2 |
| κἀμάχετο | IMPRF MID 3SG IND | 1 |
| Ἐμάχετο | IMPRF MID 3SG IND | 1 |
| μάχετʼ | IMPRF MID 3SG IND | 1 |
| μαχέσθην | IMPRF MID 3DU IND | 1 |
| ἐμαχόμεθα | IMPRF MID 1PL IND | 4 |
| ἐμαχόμεθ | IMPRF MID 1PL IND | 1 |
| μαχεσσάμεθ᾿ | IMPRF MID 1PL IND | 1 |
| ἐμαχόμεϲθ᾿ | IMPRF MID 1PL IND | 1 |
| μαχόμεθα | IMPRF MID 1PL IND | 1 |
| ἐμάχεσθε | IMPRF MID 2PL IND | 3 |
| ἐμάχοντο | IMPRF MID 3PL IND | 288 |
| μάχοντο | IMPRF MID 3PL IND | 22 |
| Ἐμάχοντο | IMPRF MID 3PL IND | 2 |
| ἐμάχοντό | IMPRF MID 3PL IND | 1 |
| μαχέοντο | IMPRF MID 3PL IND | 1 |
| μαχέβαντο | IMPRF MID 3PL IND | 1 |
| ἐμάχοντʼ | IMPRF MID 3PL IND | 1 |
| μαχήσειν | FUT ACT INF | 1 |
| μαχεῖσθαι | FUT MID INF | 16 |
| μαχήσεσθαι | FUT MID INF | 4 |
| μαχεῖσθαί | FUT MID INF | 2 |
| μαχήσεται | FUT - 3SG IND | 2 |
| μαχήσομαι | FUT MID 1SG IND | 16 |
| μαχοῦμαι | FUT MID 1SG IND | 4 |
| μαχήσεαι | FUT MID 2SG IND | 5 |
| μαχεῖ | FUT MID 2SG IND | 3 |
| μαχεῖται | FUT MID 3SG IND | 22 |
| μαχήσεται | FUT MID 3SG IND | 10 |
| μαχεῖταί | FUT MID 3SG IND | 1 |
| μαχησόμεθα | FUT MID 1PL IND | 6 |
| μαχησόμεθʼ | FUT MID 1PL IND | 6 |
| μαχόμεσθα | FUT MID 1PL IND | 4 |
| μαχεσόμεθα | FUT MID 1PL IND | 4 |
| μαχούμεθα | FUT MID 1PL IND | 3 |
| μαχησόμεθ | FUT MID 1PL IND | 2 |
| μαχούμεθʼ | FUT MID 1PL IND | 2 |
| μαχόμε | FUT MID 1PL IND | 1 |
| μαχησόμεθ᾿ | FUT MID 1PL IND | 1 |
| μαχούμεθ᾿ | FUT MID 1PL IND | 1 |
| μαχεῖσθε | FUT MID 2PL IND | 7 |
| μαχήσεσθε | FUT MID 2PL IND | 1 |
| μαχήσονται | FUT MID 3PL IND | 8 |
| μαχέσονται | FUT MID 3PL IND | 2 |
| μάξονται | FUT MID 3PL IND | 1 |
| μαχήσοντʼ | FUT MID 3PL IND | 1 |
| μαχησόμενον | FUT - ACC.SG MASC PTCP | 2 |
| μαχήσοντʼ | FUT ACT ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχησόμενος | FUT MID NOM.SG MASC PTCP | 11 |
| μαχούμενος | FUT MID NOM.SG MASC PTCP | 4 |
| μαχόμενος | FUT MID NOM.SG MASC PTCP | 2 |
| μαχεσόμενος | FUT MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχησόμενός | FUT MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχησόμενον | FUT MID ACC.SG MASC PTCP | 2 |
| μαχούμενον | FUT MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεσόμενον | FUT MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχησόμενοι | FUT MID NOM.PL MASC PTCP | 7 |
| μαχούμενοι | FUT MID NOM.PL MASC PTCP | 3 |
| μαχεσόμενοι | FUT MID NOM.PL MASC PTCP | 2 |
| μαχηϲόμενοι | FUT MID NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχησομένους | FUT MID ACC.PL MASC PTCP | 6 |
| μαχουμένους | FUT MID ACC.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχεσομένους | FUT MID ACC.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχομένοις | FUT MID DAT.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχησομένη | FUT MID NOM.SG FEM PTCP | 1 |
| μαχησόμενον | FUT MID ACC.SG NEUT PTCP | 1 |
| μαχησομένων | FUT MID GEN.PL NEUT PTCP | 1 |
| μαχομένοις | FUT MID DAT.PL NEUT PTCP | 1 |
| μαχησομένοις | FUT MID DAT.PL NEUT PTCP | 1 |
| μάχεϲθαι | AOR ACT INF | 7 |
| μαχεῖν | AOR ACT INF | 6 |
| μάξαι | AOR ACT INF | 2 |
| μαχέσασθαι | AOR MID INF | 67 |
| μαχέσσασθαι | AOR MID INF | 4 |
| μαχήσασθαι | AOR MID INF | 3 |
| μάχεϲθαι | AOR MID INF | 3 |
| μαχέϲαϲθαι | AOR MID INF | 2 |
| μαχέ | AOR ACT 3SG IND | 2 |
| μάχησεν | AOR ACT 3SG IND | 1 |
| μαχέϲθην | AOR ACT 3PL IND | 1 |
| ἐμαχεσάμην | AOR MID 1SG IND | 10 |
| ἐμαχέσατο | AOR MID 3SG IND | 29 |
| μαχέσσατο | AOR MID 3SG IND | 6 |
| ἐμαχήσατο | AOR MID 3SG IND | 2 |
| ἐμαχέσατό | AOR MID 3SG IND | 1 |
| μάξατο | AOR MID 3SG IND | 1 |
| ἐμαχέσατ | AOR MID 3SG IND | 1 |
| Ἐμαχαίσατο | AOR MID 3SG IND | 1 |
| ἐμαχέσατʼ | AOR MID 3SG IND | 1 |
| μαχέσθην | AOR MID 3DU IND | 2 |
| ἐμαχεσάμεθα | AOR MID 1PL IND | 3 |
| μαχεσσάμεθʼ | AOR MID 1PL IND | 2 |
| μαχησάμεθ | AOR MID 1PL IND | 1 |
| ἐμαχέσασθε | AOR MID 2PL IND | 1 |
| ἐμαχέσασθι | AOR MID 2PL IND | 1 |
| ἐμαχέσαντο | AOR MID 3PL IND | 79 |
| ἐμαχέσαντό | AOR MID 3PL IND | 1 |
| μαντο | AOR MID 3PL IND | 1 |
| ἐμαχήσαντο | AOR MID 3PL IND | 1 |
| ἐμαχήϲαντο | AOR MID 3PL IND | 1 |
| μαντο | AOR ACT 2PL IMP | 1 |
| μάχεσθε | AOR MID 2PL IMP | 1 |
| ἐμαχέσασθε | AOR MID 2PL IMP | 1 |
| μαχεύσῃς | AOR ACT 2SG SBJV | 1 |
| μάξῃ | AOR ACT 3SG SBJV | 1 |
| μαχἐ | AOR ACT 2PL SBJV | 1 |
| μάξῃ | AOR MID 2SG SBJV | 1 |
| μάχηται | AOR MID 3SG SBJV | 3 |
| μάχηται | AOR MID 3SG SBJV | 2 |
| μαχεσώμεθα | AOR MID 1PL SBJV | 1 |
| μαχέσωνται | AOR MID 3PL SBJV | 4 |
| μαχέϲωνται | AOR MID 3PL SBJV | 1 |
| μαχεσσαίμην | AOR MID 1SG OPT | 2 |
| μαχεσαίμην | AOR MID 1SG OPT | 1 |
| μαχοίμην | AOR MID 1SG OPT | 1 |
| μάχοιο | AOR MID 2SG OPT | 1 |
| μαχέσαιο | AOR MID 2SG OPT | 1 |
| μαχέσαιτο | AOR MID 3SG OPT | 7 |
| μάχοιντο | AOR MID 3PL OPT | 1 |
| μαχέοιντο | AOR MID 3PL OPT | 1 |
| μαχό | AOR MID 3PL OPT | 1 |
| μαχοίατο | AOR MID 3PL OPT | 1 |
| μαχέσαιντο | AOR MID 3PL OPT | 1 |
| μαχέσ | AOR ACT NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μάξαντες | AOR ACT NOM.PL MASC PTCP | 3 |
| μάχεϲθαι | AOR ACT NOM.PL MASC PTCP | 3 |
| μαχέσα | AOR ACT NOM.SG FEM PTCP | 1 |
| μαχεσάμενος | AOR MID NOM.SG MASC PTCP | 20 |
| Μαχεσάμενος | AOR MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχησάμενος | AOR MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεϲάμενοϲ | AOR MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεσάμενον | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 9 |
| μαχησάμενον | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 2 |
| μαχεσάμενόν | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεσόμενον | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεϲάμενον | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεσαμένου | AOR MID GEN.SG MASC PTCP | 5 |
| μαχεσαμένου | AOR MID GEN.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεσσαμένω | AOR MID NOM.DU MASC PTCP | 2 |
| μαχεσάμενοι | AOR MID NOM.PL MASC PTCP | 23 |
| μαχεσάμενοί | AOR MID NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχεσαμένους | AOR MID ACC.PL MASC PTCP | 6 |
| μαχεσαμένων | AOR MID GEN.PL MASC PTCP | 10 |
| μαχεϲαμένων | AOR MID GEN.PL MASC PTCP | 3 |
| μαχεσαμένοις | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 3 |
| μαχομένοις | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 2 |
| μαχομένοισι | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχεσαμένοισι | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχεσαμένην | AOR MID ACC.SG FEM PTCP | 1 |
| μαχεσαμένων | AOR MID GEN.PL FEM PTCP | 1 |
| μαχεσάμενα | AOR MID NOM.PL NEUT PTCP | 1 |
| μάχεϲθαι | PRF MID INF | 19 |
| μεμαχῆσθαι | PRF MID INF | 6 |
| μεμαχημένε | PRF ACT 3SG IND | 1 |
| λέμαχε | PRF ACT 3SG IND | 1 |
| μαχέσ | PRF ACT 3PL IND | 1 |
| μεμαχήμεθα | PRF MID 1PL IND | 1 |
| μεμαχὼϲ | PRF ACT NOM.SG MASC PTCP | 2 |
| μεμαχότος | PRF ACT GEN.SG MASC PTCP | 2 |
| μεμαχότοϲ | PRF ACT GEN.SG MASC PTCP | 1 |
| μεμαχημένος | PRF MID NOM.SG MASC PTCP | 6 |
| μεμαχημένον | PRF MID ACC.SG MASC PTCP | 6 |
| μεμαχημένοι | PRF MID NOM.PL MASC PTCP | 2 |
| μεμαχημένους | PRF MID ACC.PL MASC PTCP | 4 |
| μεμαχημένων | PRF MID GEN.PL MASC PTCP | 5 |
| μεμαχημένοις | PRF MID DAT.PL MASC PTCP | 2 |
| μεμαχημένη | PRF MID NOM.SG FEM PTCP | 1 |
| μεμαχημένην | PRF MID ACC.SG FEM PTCP | 1 |
| μεμαγμέναι | PRF MID NOM.PL FEM PTCP | 1 |
| μεμαγμένας | PRF MID ACC.PL FEM PTCP | 4 |
| μεμαχημένας | PRF MID ACC.PL FEM PTCP | 1 |
| μαχο | PRF MID ACC.PL FEM PTCP | 1 |
| μεμαχημένου | PRF MID GEN.SG NEUT PTCP | 1 |
| μεμαχημένα | PRF MID ACC.PL NEUT PTCP | 2 |
| μεμαχημένων | PRF MID GEN.PL NEUT PTCP | 1 |
| ἐμεμάχητο | PLPRF MID 3SG IND | 3 |
| μαχεσθῆναι | AOR PASS INF | 3 |
| μάχεϲθαί | AOR PASS INF | 1 |
| μαχέϲθην | AOR PASS 1SG IND | 1 |
| μαχέσθητι | AOR PASS 2SG IMP | 1 |
| μαχεσθείην | AOR PASS 1SG OPT | 1 |
| μαχεσθείη | AOR PASS 3SG OPT | 1 |
| μαχθείη | AOR PASS 3SG OPT | 1 |
| μαχεσθέντα | AOR PASS ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| μαχεσθέντες | AOR PASS NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχέϲεϲθε | AOR PASS NOM.PL MASC PTCP | 1 |
| μαχήσονταί | FUT PASS 3PL IND | 1 |
| μαχησομένων | FUT PASS GEN.PL MASC PTCP | 1 |