τεύχω VERB
Count: 757
ShortDef
to make ready, make, build, work
Dictionaries
LSJ (τεύχω)
Slater Pindar (τεύχω)
cunliffe_lex (τεύχω)
Middle Liddell (τεύχω)
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
τεύχειν
11
|
|||||
| 1SG |
τεύχω
1
|
τεύχοιμι
1
|
||||
| 2SG |
τεύχεις
2
|
τεύχῃς
1
|
τεῦχε
1
|
|||
| 3SG |
τεύχει
78
|
τεῦχε
13
τεῦχεν
4
ἔτευχε
4
ἔτευχ’
1
ἔτευχεν
1
|
τεύχῃ
1
|
τεύχοι
3
|
||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
τεύχουσιν
10
τεύχουσι
9
τεύχουσ’
5
|
τεῦχον
6
|
τεύχωσ’
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
τεύχων
24
|
|||
| ACC |
τεύχοντ’
1
|
|||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
τεύχουσα
4
τεύχουσ’
1
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT |
τευχούσῃ
1
|
|||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle (m) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
τεύχεο
1
|
|||||
| 3SG |
τεύχετ’
1
τεύχεται
1
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
τεύχοντ’
1
|
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
τεύξειν
5
τευξέμεν
1
|
|||||
| 1SG |
τεύξω
4
|
|||||
| 2SG |
τεύξεις
2
|
|||||
| 3SG |
τεύξει
13
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
τεύξουσι
5
|
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
τεύξῃ
19
τεύξει
5
|
|||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
τεῦξαι
5
τετυκεῖν
2
|
|||||
| 1SG |
ἔτευξα
2
|
|||||
| 2SG |
ἔτευξας
1
|
|||||
| 3SG |
ἔτευξεν
25
ἔτευξε
13
τεῦξε
12
τεῦξεν
10
τεῦξ’
4
ἔτευξ’
4
τεῦξέ
1
|
τεύξειεν
5
τεύξειε
1
τεύξει’
1
|
||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL |
τεύξομεν
1
τεύξωμεν
1
|
|||||
| 2PL |
τεύξητ’
1
|
τεύξατε
1
|
||||
| 3PL |
ἔτευξαν
14
τεῦξαν
6
τεῦξάν
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
τεύξας
6
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
τεύξασα
3
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
τεύξῃ
2
|
τεῦξαι
2
|
||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
τεύξαντο
5
|
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
τετευχέναι
19
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Middle (m) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
τετύχθαι
12
|
|||||
| 1SG |
τέτυγμαι
1
|
τετύγμην
1
|
||||
| 2SG |
τέτυξαι
2
|
ἐτέτυξο
2
τέτυξο
1
|
||||
| 3SG |
τέτυκται
112
|
ἐτέτυκτο
37
τέτυκτο
30
|
τετύχθω
4
|
|||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
τετεύχαται
10
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC |
τετυγμένον
13
|
|||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC |
τετυγμένα
14
|
|||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Aorist Passive
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG |
ἐτύχθην
1
|
|||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
ἐτύχθη
57
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC |
τυχθὲν
1
|
|||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle (m) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Form List
| form | parse | count |
|---|---|---|
| τεύχειν | PRES ACT INF | 11 |
| τεύχω | PRES ACT 1SG IND | 1 |
| τεύχεις | PRES ACT 2SG IND | 2 |
| τεύχει | PRES ACT 3SG IND | 78 |
| τεύχουσιν | PRES ACT 3PL IND | 10 |
| τεύχουσι | PRES ACT 3PL IND | 9 |
| τεύχουσ’ | PRES ACT 3PL IND | 5 |
| τεύχετ’ | PRES MID 3SG IND | 1 |
| τεύχεται | PRES MID 3SG IND | 1 |
| τεῦχε | PRES ACT 2SG IMP | 1 |
| τευχόντων | PRES ACT 3PL IMP | 1 |
| τεύχεο | PRES MID 2SG IMP | 1 |
| τεύχῃς | PRES ACT 2SG SBJV | 1 |
| τεύχῃ | PRES ACT 3SG SBJV | 1 |
| τεύχωσ’ | PRES ACT 3PL SBJV | 1 |
| τεύχοιμι | PRES ACT 1SG OPT | 1 |
| τεύχοι | PRES ACT 3SG OPT | 3 |
| τεύχων | PRES ACT NOM.SG MASC PTCP | 24 |
| τεύχοντ’ | PRES ACT ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| τεύχοντες | PRES ACT NOM.PL MASC PTCP | 3 |
| τεύχοντας | PRES ACT ACC.PL MASC PTCP | 1 |
| τεύχουσα | PRES ACT NOM.SG FEM PTCP | 4 |
| τεύχουσ’ | PRES ACT NOM.SG FEM PTCP | 1 |
| τευχούσῃ | PRES ACT DAT.SG FEM PTCP | 1 |
| τεύχουσαι | PRES ACT NOM.PL FEM PTCP | 1 |
| τεῦχε | IMPRF ACT 3SG IND | 13 |
| τεῦχεν | IMPRF ACT 3SG IND | 4 |
| ἔτευχε | IMPRF ACT 3SG IND | 4 |
| ἔτευχ’ | IMPRF ACT 3SG IND | 1 |
| ἔτευχεν | IMPRF ACT 3SG IND | 1 |
| ἐτεύχετον | IMPRF ACT 3DU IND | 1 |
| τεῦχον | IMPRF ACT 3PL IND | 6 |
| τεύχοντ’ | IMPRF MID 3PL IND | 1 |
| τεύξειν | FUT ACT INF | 5 |
| τευξέμεν | FUT ACT INF | 1 |
| τεύξεσθαι | FUT MID INF | 4 |
| τεύξω | FUT ACT 1SG IND | 4 |
| τεύξεις | FUT ACT 2SG IND | 2 |
| τεύξει | FUT ACT 3SG IND | 13 |
| τεύξουσι | FUT ACT 3PL IND | 5 |
| τεύξουσιν | FUT ACT 3PL IND | 1 |
| τεύξῃ | FUT MID 2SG IND | 19 |
| τεύξει | FUT MID 2SG IND | 5 |
| τευξομένων | FUT MID GEN.PL MASC PTCP | 2 |
| τεῦξαι | AOR ACT INF | 5 |
| τετυκεῖν | AOR ACT INF | 2 |
| τεύξασθαι | AOR MID INF | 5 |
| τετυκέσθαι | AOR MID INF | 1 |
| ἔτευξα | AOR ACT 1SG IND | 2 |
| ἔτευξας | AOR ACT 2SG IND | 1 |
| ἔτευξεν | AOR ACT 3SG IND | 25 |
| ἔτευξε | AOR ACT 3SG IND | 13 |
| τεῦξε | AOR ACT 3SG IND | 12 |
| τεῦξεν | AOR ACT 3SG IND | 10 |
| τεῦξ’ | AOR ACT 3SG IND | 4 |
| ἔτευξ’ | AOR ACT 3SG IND | 4 |
| τεῦξέ | AOR ACT 3SG IND | 1 |
| ἔτευξαν | AOR ACT 3PL IND | 14 |
| τεῦξαν | AOR ACT 3PL IND | 6 |
| τεῦξάν | AOR ACT 3PL IND | 1 |
| τετύκοντο | AOR MID 3PL IND | 6 |
| τετύκοντό | AOR MID 3PL IND | 6 |
| τεύξαντο | AOR MID 3PL IND | 5 |
| τεύξατε | AOR ACT 2PL IMP | 1 |
| τεῦξαι | AOR MID 2SG IMP | 2 |
| τεύξομεν | AOR ACT 1PL SBJV | 1 |
| τεύξωμεν | AOR ACT 1PL SBJV | 1 |
| τεύξητ’ | AOR ACT 2PL SBJV | 1 |
| τεύξῃ | AOR MID 2SG SBJV | 2 |
| τεύξειεν | AOR ACT 3SG OPT | 5 |
| τεύξειε | AOR ACT 3SG OPT | 1 |
| τεύξει’ | AOR ACT 3SG OPT | 1 |
| τετυκοίμεθα | AOR MID 1PL OPT | 2 |
| τεύξας | AOR ACT NOM.SG MASC PTCP | 6 |
| τεύξασα | AOR ACT NOM.SG FEM PTCP | 3 |
| τετευχέναι | PRF ACT INF | 19 |
| τετύχθαι | PRF MID INF | 12 |
| τέτυγμαι | PRF MID 1SG IND | 1 |
| τέτυξαι | PRF MID 2SG IND | 2 |
| τέτυκται | PRF MID 3SG IND | 112 |
| τετεύχαται | PRF MID 3PL IND | 10 |
| τετύχθω | PRF MID 3SG IMP | 4 |
| τετυγμένος | PRF MID NOM.SG MASC PTCP | 2 |
| τετυγμένον | PRF MID ACC.SG MASC PTCP | 13 |
| τετυγμένου | PRF MID GEN.SG MASC PTCP | 2 |
| τετυγμένοι | PRF MID NOM.PL MASC PTCP | 2 |
| τετυγμένα | PRF MID NOM.SG FEM PTCP | 2 |
| τετυγμένη | PRF MID NOM.SG FEM PTCP | 1 |
| τετυγμέναι | PRF MID NOM.PL FEM PTCP | 1 |
| τετυγμένον | PRF MID NOM.SG NEUT PTCP | 8 |
| τετυγμένον | PRF MID ACC.SG NEUT PTCP | 2 |
| τετυγμένα | PRF MID NOM.PL NEUT PTCP | 4 |
| τετυγμέν’ | PRF MID NOM.PL NEUT PTCP | 1 |
| τετυγμένα | PRF MID ACC.PL NEUT PTCP | 14 |
| τετύγμην | PLPRF MID 1SG IND | 1 |
| ἐτέτυξο | PLPRF MID 2SG IND | 2 |
| τέτυξο | PLPRF MID 2SG IND | 1 |
| ἐτέτυκτο | PLPRF MID 3SG IND | 37 |
| τέτυκτο | PLPRF MID 3SG IND | 30 |
| τετεύχατο | PLPRF MID 3PL IND | 5 |
| ἐτύχθην | AOR PASS 1SG IND | 1 |
| ἐτύχθη | AOR PASS 3SG IND | 57 |
| τυχθὲν | AOR PASS ACC.SG NEUT PTCP | 1 |
| τετεύξεται | t MID 3SG IND | 5 |