φθίω VERB
Count: 403
ShortDef
to decay, wane, dwindle
Dictionaries
LSJ (φθίω)
Lexicon Thucydideum (φθίω)
Middle Liddell (φθίω)
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
φθίνειν
37
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
φθίνεις
1
|
φθίῃς
1
|
||||
| 3SG |
φθίνει
51
|
ἔφθινε
2
ἔφθινεν
2
ἔφθιεν
1
|
φθίνῃ
3
|
φθίνοι
1
|
φθινέτω
1
|
|
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
φθίνουσι
6
φθίνουσ’
1
|
φθίνωσιν
1
|
φθίνοιεν
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
φθίνων
5
|
|||
| ACC |
φθίνοντα
2
|
|||
| GEN |
φθίνοντος
53
|
φθινόντων
14
|
||
| DAT |
φθίνοντι
4
|
φθίνουσι
5
|
||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
φθίνουσα
6
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Neuter
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
φθῖνον
7
|
φθίνοντα
2
|
||
| ACC |
φθῖνον
2
|
φθίνοντα
1
φθίνοντ’
1
|
||
| GEN |
φθίνοντος
10
|
|||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle (m) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
φθίεται
1
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
φθίσειν
1
|
|||||
| 1SG |
φθίσω
1
|
|||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
φθίσει
6
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
φθίσεσθ’
1
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
φθίσεται
1
|
|||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Active
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
φθῖσαι
3
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
φθίσον
1
|
|||||
| 3SG |
φθίσῃ
1
|
φθῖσαι
1
φθίσειεν
1
|
||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL |
φθίσωμεν
1
|
|||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
ἔφθισαν
2
φθῖσαν
1
|
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
φθίσας
3
|
|||
| ACC | ||||
| GEN | ||||
| DAT | ||||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF |
φθίσθαι
5
|
|||||
| 1SG | ||||||
| 2SG |
ἔφθισο
1
|
|||||
| 3SG |
ἔφθιτο
5
ἔφθιθ’
1
ἔφθιτ’
1
|
φθῖτ’
2
|
φθίσθω
1
|
|||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
Participles — Masculine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM |
φθίμενος
5
φθίμενός
1
|
φθίμενοι
5
|
||
| ACC |
φθίμενον
8
φθίμενόν
1
|
|||
| GEN |
φθιμένου
9
|
φθιμένων
16
|
||
| DAT |
φθιμένῳ
2
|
|||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Participles — Feminine
| SG | DU | PL | TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| NOM | ||||
| ACC |
φθιμένην
5
|
|||
| GEN |
φθιμένης
4
φθιμένας
1
|
φθιμένων
1
|
||
| DAT |
φθιμένῃ
2
|
|||
| VOC | ||||
| TOTAL | [] | [] | [] |
Middle (m) ???
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG |
ἔφθιται
2
|
ἔφθιτο
1
|
||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
ἐφθίαθ’
2
|
Aorist Passive
| PRIMARY INDICATIVE | SECONDARY INDICATIVE | SUBJUNCTIVE | OPTATIVE | IMPERATIVE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| INF | ||||||
| 1SG | ||||||
| 2SG | ||||||
| 3SG | ||||||
| 1DU | ||||||
| 2DU | ||||||
| 3DU | ||||||
| 1PL | ||||||
| 2PL | ||||||
| 3PL |
ἔφθιθεν
1
|
Form List
| form | parse | count |
|---|---|---|
| φθίνειν | PRES ACT INF | 37 |
| φθίνεις | PRES ACT 2SG IND | 1 |
| φθίνει | PRES ACT 3SG IND | 51 |
| φθίνουσι | PRES ACT 3PL IND | 6 |
| φθίνουσιν | PRES ACT 3PL IND | 5 |
| φθίνουσ’ | PRES ACT 3PL IND | 1 |
| φθίεται | PRES MID 3SG IND | 1 |
| φθιόμεσθα | PRES MID 1PL IND | 1 |
| φθινέτω | PRES ACT 3SG IMP | 1 |
| φθίῃς | PRES ACT 2SG SBJV | 1 |
| φθίνῃ | PRES ACT 3SG SBJV | 3 |
| φθίνωσιν | PRES ACT 3PL SBJV | 1 |
| φθίνοι | PRES ACT 3SG OPT | 1 |
| φθίνοιεν | PRES ACT 3PL OPT | 1 |
| φθίνων | PRES ACT NOM.SG MASC PTCP | 5 |
| φθίνοντα | PRES ACT ACC.SG MASC PTCP | 2 |
| φθίνοντος | PRES ACT GEN.SG MASC PTCP | 53 |
| φθίνοντι | PRES ACT DAT.SG MASC PTCP | 4 |
| φθίνοντες | PRES ACT NOM.PL MASC PTCP | 4 |
| φθίνοντας | PRES ACT ACC.PL MASC PTCP | 5 |
| φθινόντων | PRES ACT GEN.PL MASC PTCP | 14 |
| φθίνουσι | PRES ACT DAT.PL MASC PTCP | 5 |
| φθίνουσιν | PRES ACT DAT.PL MASC PTCP | 4 |
| φθίνουσα | PRES ACT NOM.SG FEM PTCP | 6 |
| φθίνουσαν | PRES ACT ACC.SG FEM PTCP | 4 |
| φθινούσης | PRES ACT GEN.SG FEM PTCP | 6 |
| φθῖνον | PRES ACT NOM.SG NEUT PTCP | 7 |
| φθῖνον | PRES ACT ACC.SG NEUT PTCP | 2 |
| φθίνοντος | PRES ACT GEN.SG NEUT PTCP | 10 |
| φθίνοντός | PRES ACT GEN.SG NEUT PTCP | 1 |
| φθίνοντα | PRES ACT NOM.PL NEUT PTCP | 2 |
| φθίνοντα | PRES ACT ACC.PL NEUT PTCP | 1 |
| φθίνοντ’ | PRES ACT ACC.PL NEUT PTCP | 1 |
| φθινόντων | PRES ACT GEN.PL NEUT PTCP | 5 |
| φθίνουσιν | PRES ACT DAT.PL NEUT PTCP | 1 |
| φθινομένων | PRES MID GEN.PL MASC PTCP | 1 |
| ἔφθινε | IMPRF ACT 3SG IND | 2 |
| ἔφθινεν | IMPRF ACT 3SG IND | 2 |
| ἔφθιεν | IMPRF ACT 3SG IND | 1 |
| φθίσειν | FUT ACT INF | 1 |
| φθίσεσθαι | FUT MID INF | 2 |
| φθίσεσθ’ | FUT MID INF | 1 |
| φθίσω | FUT ACT 1SG IND | 1 |
| φθίσει | FUT ACT 3SG IND | 6 |
| φθίσεται | FUT MID 3SG IND | 1 |
| φθισόμεθ’ | FUT MID 1PL IND | 1 |
| φθίσονται | FUT MID 3PL IND | 1 |
| φθῖσαι | AOR ACT INF | 3 |
| φθίσθαι | AOR MID INF | 5 |
| ἔφθισαν | AOR ACT 3PL IND | 2 |
| φθῖσαν | AOR ACT 3PL IND | 1 |
| ἔφθισο | AOR MID 2SG IND | 1 |
| ἔφθιτο | AOR MID 3SG IND | 5 |
| ἔφθιθ’ | AOR MID 3SG IND | 1 |
| ἔφθιτ’ | AOR MID 3SG IND | 1 |
| φθίσον | AOR ACT 2SG IMP | 1 |
| φθίσθω | AOR MID 3SG IMP | 1 |
| φθίσῃ | AOR ACT 3SG SBJV | 1 |
| φθίσωμεν | AOR ACT 1PL SBJV | 1 |
| φθῖσαι | AOR ACT 3SG OPT | 1 |
| φθίσειεν | AOR ACT 3SG OPT | 1 |
| φθῖτ’ | AOR MID 3SG OPT | 2 |
| φθίσας | AOR ACT NOM.SG MASC PTCP | 3 |
| φθίμενος | AOR MID NOM.SG MASC PTCP | 5 |
| φθίμενός | AOR MID NOM.SG MASC PTCP | 1 |
| φθίμενον | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 8 |
| φθίμενόν | AOR MID ACC.SG MASC PTCP | 1 |
| φθιμένου | AOR MID GEN.SG MASC PTCP | 9 |
| φθιμένοιο | AOR MID GEN.SG MASC PTCP | 5 |
| φθιμένῳ | AOR MID DAT.SG MASC PTCP | 2 |
| φθίμενοι | AOR MID NOM.PL MASC PTCP | 5 |
| φθιμένους | AOR MID ACC.PL MASC PTCP | 8 |
| φθιμένων | AOR MID GEN.PL MASC PTCP | 16 |
| φθιμένοις | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 8 |
| φθιμένοισι | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 8 |
| φθιμένοισιν | AOR MID DAT.PL MASC PTCP | 5 |
| φθιμένην | AOR MID ACC.SG FEM PTCP | 5 |
| φθιμένης | AOR MID GEN.SG FEM PTCP | 4 |
| φθιμένας | AOR MID GEN.SG FEM PTCP | 1 |
| φθιμένῃ | AOR MID DAT.SG FEM PTCP | 2 |
| φθιμένων | AOR MID GEN.PL FEM PTCP | 1 |
| ἔφθιται | PRF MID 3SG IND | 2 |
| ἔφθιτο | PLPRF MID 3SG IND | 1 |
| ἐφθίαθ’ | PLPRF MID 3PL IND | 2 |
| ἔφθιθεν | AOR PASS 3PL IND | 1 |